Yazılımcıların Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film

Merhaba arkadaşlar bugün listemizde yazılımcıların kesinlikle izlemesi gereken 10 film'i sizlere sunuyorum iyi seyirler.

 

1 -) Jobs

Steve Jobs’un özel hayatından kesitler, kendini motive ediş şekli, onu yönlendiren kişiler anlatılırken özellikle Jobs’un gençlik yıllarına odaklanılıyor.

 

2 -) Silicon Valley

1980’lerin sonunda Silikon Vadisi’nde çalışan bir bilgisayar programcısının yaşadıklarını konu edinecek dizinin merkezinde, asosyal bilgisayar programcısı Richard ve onun beş arkadaşının öyküsü yer alıyor.

 

3-) Pirates Of Silicon Valley (Silikon Vadisinin Korsanları)

İki dünya devi bu şirketlerin nasıl kurulduğu ve ne kadarda ufak boyutta işe başladıkları ve zamanının en büyük şirketlerini nasıl dize getirdiklerini anlatan güzel bir film.

 

4-) Mr. Robot

Gündüzleri siber güvenlik mühendisi olarak çalışırken geceleri kanunsuz bir hacker olan Elliot adındaki antisosyal genç, dikkatlerinizi hep üzerine alacak güzel bir film.

 

5-) Artificial Intelligence (A.I.) (Yapay Zeka)

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı 2001 yapımı bilim kurgu filmidir. Bu yapım, yönetmeni Steven Spielberg’le olduğu kadar başrol oyuncusu Haley Joel Osment ile de dikkat çekiyor.

 

6-) Eagle Eye

Özel olarak geliştirilmiş yapay zekalı bir bilgisayarın insanlar üzerinde ne kadar etkili olabileceği anlatılıyor.

 

7-) The Zero Theorem

İnsanlarla muhattap olmayı sevmeyen, olağanüstü bir bilgisayar dehası olan Qohen’in hikayesi.

 

8 -) Revolution OS (İşletim Sitemi Devrimi)

2001 yapımı olan ve J.T.S. Moore tarafından yönetilen bu belgesel filmde GNU, Linux, açık kaynak ve bedava yazılımın son 20 yıllık tarihçesi inceleniyor.

 

9-) Transcendence

Dr. Will Caster, yaptığı çalışmalar ile bir bilge insandan daha üstün bir süper bilgisayar yapmaya girişir. Program, dünyayı ele geçirir ve bu illetten nasıl kurtulunacağı çözümlenir.

 

10-) The Net (İnternette Av)

Angela Bennett (Sandra Bullock) bir bilgisayar uzmanıdır. Genç ve güzel kadın yıllardır modemsiz ve bilgisayarsız bir yerde bulunmamıştır. Bilgisayarlar dışındaki tek aktivitesi, annesini görmek olan Bennett birgün İnternet üzerinden konuştuğu arkadaşı Dale Hessman’dan (Ray McKinnon) bir program alır. Program bir şifre-çözücü olarak tasarlanmıştır. O gece, Hessman bir uçak kazasında ölür. Angela bu sırada elindeki diskte gizli bilgiler olduğunu keşfeder… Ancak sanal dünya, Bennett’e acı sürprizler hazırlamış durumda olan müthiş bir film.