Seo denetimi nasıl yapılır ?

Seo ( Arama Motoru Optimizasyonu ) hakkında daha fazla bilgi edinmek için Seo nedir ? başlıklı bloğumuzu okuyabilirsiniz.

 

Web siteleri için Seo uzun süreler çalışmayı, araştırmayı gerektirir. Ayrıca sitenizi sürekli güncel tutmalı ve arama motorlarının gösterdiği yönergelere göre düzenlemelisiniz.

 

İnternet sitenizin Google’da görünürlüğünü arttırmak için bazı teknik detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle sitenizin Seo çalışmalarını tamamladıktan sonra bir tarama sonucu çıkarmanız gerekiyor. Bu yapılacak tarama için bir çok site bulunuyor. Örneğin SEMRush Seo taramaları için doğru sonuç veren sitelerden biridir.

 

Yapılacak taramada en çok dikkat edilen detaylar; 

 

• Yinelenen içerik

• Düşük sayfa hızı

• Eksik başlık etiketleri (H1, H2 gibi) gibi hataları görebilirsiniz.

 

Web sitenizin bir tarama raporunu çıkarmak için DeepCrawl sitesini kullanabilirsiniz. Ücretli bir site olmasına rağmen 14 günlük deneme sürümü sayesinde size yardımcı olabilecek bir sitedir.

 

HTTPS ( SSL ) Seo için önemi nedir ?

 

SSL belgesi kullanmanın Seo açısından önemi anlaşıldığından itibaren bir çok site SSL sertifikası kullanmaya başladı. Sitenize bir SSL belgesi eklediyseniz yine de linkleriniz arama motorlarında HTTP olarak kalmış olabilir. Sonuç olarak sitenize arama motorları üzerinden ulaşanlar hatalar alacak ve sitenizden ayrılacaktır. Bu hataları Search Console üzerinden inceleyebilirsiniz.

 

XML Site haritası oluşturmak önemli mi ?

 

XML Site haritaları arama motorlarının sitenizi daha kolay ve daha çabuk taraması için çok önemlidir. Site haritası oluşturduysanız aşağıdaki durumlara dikkat etmeniz gerekiyor;

 

• Site haritanızın XML olarak olarak doğru görüntülendiğinden ve gereken nitelikleri taşığıdığından emin olmalısınız.

• Oluşturulan her sayfa ve içeriğin XML site haritasında yer aldığına emin olun.

• Site haritanızı Search Console aracılığıyla Google’a bildirin.

 

Site hızınız ne kadar iyi olmalı ?

 

SEMRush’un yayınladığı verilere göre web sitelerinin %23’ü geç yükleniyor. Sayfa yüklenme hızı ziyaretçiyi kaybetmemek adına çok önemlidir. Google Page Speed Insights aracını kullanarak site hızınızı kontrol edebilir ve çıkan rapor doğrultusunda sitenizde gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

 

 

Siteniz mobil uyumlu mu ?

 

Günümüzde mobil internet kullanımı, masaüstü internet kullanımını geride bıraktı. Bunun sonucunda web siteleri için mobil uyumluluk olmazsa olmazlar arasına girdi.

 

Sitenizin mobil uyumluluk denetimini Google’ın ücretsiz aracı Mobil Uyumluluk testi ile gerçekleştirebilirsiniz.

 

Rapor sonrasında siteniz mobil uyumlu ise Google’a göndererek mobil sayfalarınızın indekslenmesini talep edebilirsiniz.

Eğer internet siteniz mobil uyumlu değil ve nasıl yapacağınıza bilmiyorsanız fikir almak ve başlamak için Google’ın mobil site yönergelerini takip edebilirsiniz.

 

Yinelenen içerik kullanmayın

 

Yinelenen meta açıklamalar bir kez oluşturulduktan sonra benzer ürünler veya sayfalar için kullanılmaktadır. Ayrıntılı bir SEO denetimi veya bir tarama raporu, meta açıklama sorunlarıyla ilgili sizi uyaracaktır. Binlerce ürün satışı yapan e-ticaret siteleri için benzersiz meta açıklamaları oluşturmak zor olacaktır fakat emin olun buna değecektir.

 

Dikkat etmemiz gereken tek kopya içerik meta açıklamaları için değildir. Oluşturulan içerik birden fazla internet sitesinde görünüyorsa yinelenen içeriğe sahipsiniz demektir.

 

Siteniz için AMP sürümü ekleyin

 

AMP ( Accelerated Mobile Pages ) web sitelerinin mobil cihazlardan daha hızlı ulaşılmasını sağlayan ve google tarafından son zamanlarda oldukça önemsenen bir kodlama yöntemidir.

 

Google amacı ise mobil üzerinden internete erişim sağlayan kullanıcısı sayısını arttırmaktır. Günümüzde web sitelerinde dikkate alınan en önemli unsurlar kullanıcı deneyimi ( UX ) ve web sitenin açılış ve işlem hızıdır. AMP sayfa yapılandırması ile sitenizi ziyaret eden kullanıcılara daha iyi erişim hızı sağlayarak sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz. 

 

 

Kırık linkleri kontrol edin

 

Site içerisine yada başka bir siteye link verdiniz diyelim. Bu linkin kırık olması yani 4** hatası vermesi kullanıcı deneyimi ve tarama bütçesini olumsuz etkilediği için olumsuz geri dönüşe neden olur.

 

Sonuç

 

Seo ile yapılacak işlemler yukardaki maddeler ile sınırlı değildir. Doğru bir Seo çalışmasıyla arama motorlarında sıralamanızı yükseltmeniz çok uzun bir süreçtir. Dikkat etmeniz gereken bir çok detay vardır.