Rank Brain Nedir?

Merhaba arkadaşlar Rank Brain Google ‘ın en büyük üçüncü güncellemesi olarak tarihe geçen bir algoritmadır. Her dilin semantik yapısına göre arama sonuçlarını listeleyecek olan bir yapay zeka güncellemesidir. Ve şimdilik aramaların 5/1 ‘ini etkilemektedir. Fakat kısa bir süre içinde bütün arama sonuçlarına yansıtılacağı aşikardır.

Peki Nedir Bu Yapay Zeka?

Yapay Zeka, Artificial Intelligence ya da “AI”, bilim ve teknoloji dünyasının yıllarca üzerinde çalıştığı bir kavramdır. Makinelerin, bilgisayarların ya da robotların zeki varlıklar (İnsanlar) gibi davranması amaçlanan bu kavram, aslında çok da uzağında olmadığımız bir teknolojidir. Yapay zekanın birçok örneğini çevremizde görebiliriz, bu konuda verebileceğimiz en tanıdık örnek Google algoritmalarıdır.

 

Rank Brain Algoritması Neler Getiriyor ?

  • RankBrain yapay zeka kullanarak o dili öğrenir.
  • Eşleşmeyen bir arama sonucu olsa bile yakın anlamlı sonuçları listeler
  • Kendi kendine öğrenen ve kendini geliştiren bir algoritmadır
  • RankBrain, Google tarafından geliştirilen yapay zekayı kullanarak kullanıcı hareketlerini anlamak için matematiksel bir dil kullanacak.
  • RankBrain tam olarak anlayamadığı bir kelime ya da bir kelime dizisiyle karşılaşırsa, benzer anlamlara gelen terimleri tahmin etmeye çalışacak.