PrestaShop Nedir ?

PrestaShop, açık kaynak kodlu olarak dağıtılan ücretsiz bir e-ticaret yazılımıdır. 2005 yılında, Fransa’daki bir bilim okulunda bir öğrenci projesi olarak kabul edilen PHP tabanlı yazılımdır.

PrestaShop Nedir?

PrestaShop, açık kaynak kodlu olarak dağıtılan ücretsiz bir e-ticaret yazılımıdır. 2005 yılında, Fransa’daki bir bilim okulunda bir öğrenci projesi olarak kabul edilen PHP tabanlı yazılımdır.Yazılım popülaritesi sayesinde kısa sürede 30 farklı dile çevrilmiştir. PrestaShop, PHP yazılım dili ve MySQL tabanını kullanmaktadır. 2011 yılının en iyi açık kaynaklı e-ticaret yazılımı seçilmiştir ve 5.000.000’dan fazla küresel çapta indirilmeye sahiptir.

 

PrestaShop’un bu kadar tercih edilmesinin nedeni, hızlı ve kolay kurulması ve tek bir çatı altında ihtiyaç duyulan her şeyi sunmasıdır. PrestaShop, temel PHP, HTML ve CSS bilgisi ile kolay bir şekilde ekleyebileceğiniz yüksek düzeyde kodlama bilgisi gerektirmez. Duyarlı tema seçeneğiyle, ürünle dost bir görünüm elde edersiniz ve profesyonel bir e-ticaret sitesine kolayca sahip olabilirsiniz.

 

PrestaShop’ta, ön panel olarak Yönetici panelini kullanmak çok kolay olan modüler bir yapıya sahiptir. Yönetici panelinden, ürünler için kategoriler oluşturabilir, ürün yerleştirebilir, sipariş düzenleyebilir, siparişleri yönetebilir ve modülleri çok fazla bilgi sahibi olmadan yönetebilirsiniz.

 

Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Evet ilk olarak kurulum demiştik çok basit demiştik ve kurulum ardından gelen eklentiler ile ilk e-ticaret adımımızı bu şekilde atabiliriz. Prestashop 2007 yılında açık kaynak kodlu yazılım lisansı alınarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullanabileceği bir e-ticaret yazılımı olarak piyasaya sürülmüştür veya geliştirilmeye açılan bir projedir.

 

Prestashop Paypal ve Google Checkout gibi çok sayıda çeşitli ödeme seçenekleri mevcuttur. Prestashop 2010 yılında en iyi açık kaynak kodlu yazılıma sahip e-ticaret yazılımı ve 2011 en iyi iş uygulaması yazılımı seçilmiştir. Yönetim paneli yani sitenizi yönettiğiniz arka kısım ajax kodlaması ile yapılmış olup işlemlerinizi daha pratik şekilde ve görselliğe önem verilmiş sistemlerdendir.

 

Ücretsiz geliştirilen paylaşıldığı modül ve blokları kullanabildiğiniz ve eklenti modül veya tasarımları geliştirerek ücret karşılığında satılmasını isteyenler Prestahop resmi eklentiler sayfasından işlemlerini yapabilirler. Prestashop gibi bir çok yazılım bulunmaktadır. Prestashop dan önce bir çok geliştiricisi ve ücretli olarak geliştiren özelliklede Türkiye’de olmakla beraber bu sistem üzerinden çalışna çok sayıda site ve işletme bulunmaktadır.

 

Opencard sistemi oldukça başarılı ve hızlı düzenlenebilir hali ile birçok PHP yazılımcısını kendine çekmektedir. En iyi şekilde hazırlayıp ve sizlere sunmuş olduğumuz prestashop yani e-ticaret yazılımımızı istediğiniz şekilde ayarlanabilmektedir.Bu yazılım sayesinde hayal etmiş olduğunuz e-ticaret teması ile beraber bu yazılımı kullanarak satmak istediğiniz satış sitesine sahip olmuş olursunuz. Bu tasarımlar yapılırken hayal etmiş olduğunuz şekilde ayarlanmaktadır.Bir firma sahibini temsil edecek şekilde hazırlanan bu sitelerimiz sayesinde iyi satışlar yapabilirsiniz.

 

Prestashop'un Temel Özellikleri

  • Bulut veya Kendi Kendini Barındırma : PrestaShop bulutunda ücretsiz bir mağaza için birkaç dakika içinde kaydolabilir veya açık kaynaklı PHP kodunu indirip kendiniz barındırabilirsiniz.
  • Şablonlar : Envato'nun ThemeForest'e benzer şekilde PrestaShop, mağazanızı profesyonel olarak özelleştirmek için çeşitli yüksek kaliteli temalar satmaktadır.
  • Mağaza Oluşturucu : WordPress benzeri bir gösterge tablosuyla PrestaShop, ayrıntılı ürün listelemeleri, gezinme ve arama da dahil olmak üzere zengin özelliklere sahip bir mağaza oluşturma arayüzü sunar.
  • Alışveriş Sepeti : PrestaShop, çeşitli ödeme sağlayıcıları, önemli nakliye operatörleri ve vergi kuralları ile entegre olur.
  • Mobil : PrestaShop'un duyarlı mağazaları ve ödeme sistemleri onu inanılmaz derecede kullanışlı hale getiriyor. Arka uç gösterge panoları bile hareket halindeyken yönetime duyarlı.
  • E-Pazarlama : PrestaShop, arama yerleşiminizi optimize etmek için yerleşik ürün ve katalog SEO entegrasyonu sağlar ve yerleşik kuponlar, promosyonlar, e-posta entegrasyonu vb.
  • Uluslararası : PrestaShop, esnek para birimi ve yere dayalı gönderim kuralları dahil olmak üzere mağazanız için 65 dil çevirisi sağlar. Bulut yönetim panosu sekiz dilde kullanılabilir: İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Lehçe ve Hollandaca.
  • Entegrasyonlar : PrestaShop çeşitli temalar ve eklentiler, ihtiyacınız varsa premium destek ve kiralık ajans ortakları dizini sunar. Mağazanızı başlatma konusunda yardım istiyorsanız, kullanılabilir.