PHP Formları ve Form İşlemleri Nelerdir?

PHP'de Html ile iletişim sağlamanın en kolay yolu form kullanmaktır.

 

Html ile iletişim sağlamanın en kolay yolu form kullanmaktır. Html inputlar ile formda verileri alırsınız. Inputların haricinde method ve action verilerine girilmesi gerekir. Action form onaylandığı zaman ne yapılması gerektiği, method form onaylandığı zaman gidilecek yere verilerin hangi yol ile gönderileceğini belirtir. Inputmethod ve action haricinde ise sadece bir submit butonu/inputu ile formu tamamlarsınız. Örnek ile devam edelim:

 

 

Yukarıdaki inputlarda ‘type=“text”’(Alternatif olarak sadece sayı girilmesi için ‘Number’, mail adresi zorunluluğu için ‘email’, parolalar için ‘password’ kullanılabilir) olarak kullandığımız, veri giriş alanının yazı olacağını ifade eder. Input ‘type=“submit”’ ise formun tamamlandığı ve işleme başlanması gerektiğini ifade eder. Submit edildiği zaman formda yazan action sayfasına yani ‘islem.php’ sayfasına veriler ‘post’ metotu ile gönderilir. Input içerisinde yazdığımız ‘required’ ile de bu alanın boş geçilemeyeceğini ifade ederiz. Gelelim ‘islem.php’ sayfasının nasıl olacağına:

 

 

Yukarıdaki kod bloğunda yaptıklarımızı açıklayalım. Bir önceki sayfamızda (Formun yazıldığı sayfa) verileri post metotu ile gönderdiğimiz için ‘$_POST’ kullanarak verileri çektik. Formda inputlara verdiğimiz ‘name=‘ değerleri ile (bkz : ‘$_POST[ad]’) verileri çektik. Son olarak ‘echo’ kullanarak verileri ekrana yazdırdık. Daha önceki yazılarımızda anlatmıştık fakat tekrar değinelim: ‘echo’ komutundan sonra tırnaklar içerisinde yazdıklarımız değişken değildir, istediğimiz herhangi bir kelime veya sayı yazabiliriz hata almayız. Sonrasında değişken eklerken yapmamız gereken araya bir adet nokta koymaktır. Nokta PHP’de uç uca ekleme anlamına gelir.

 

PHP’de formun görevi nedir ?

 

Yazdığımız örnekte verileri sadece başka bir sayfaya aktardık. Diğer senaryolarda ise, verileri başka bir sayfaya aktararak hesaplama yaptırabilir, verileri başka bir sayfa aktararak dinamik veri işlemleri yaptırabilir, verileri başka bir sayfaya aktararak ve o sayfada veritabanı bağlantısı yaparak en basit şekli ile bir üyelik kaydı yapabiliriz.