Nofollow Link ve Dofollow Link Nedir?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Erdoğan DURMAZ Kişisel Blog olarak Nofollow Link ve Dofollow Link konusuna çözüm oluşturacak bir rehber oluşturmaya karar verdim. Bu rehber sayesinde Nofollow Backlink Dofollow Backlink  işlemlerinin ne olduğuna ve nasıl yapıldığı konusunda aradığınız tüm soruların yanıtını bulabileceksiniz.

 

Nofollow linkler arama motorlarına SEO puanları açısından izlemesini istemediğinizi belirttiğiniz yani referans olmadığınız linklerdir.

Bildiğiniz gibi Backlink’lerde eğer zararlı bağlantılara link veriyorsanız Google sizin SEO puanınızı düşürebilir veya yararlı bağlantılara link veriyorsanız onların SEO puanlarını yükseltebilir. Bu karşılıklı durumun suistimal edilmesi durumunda Google ciddi aksiyonlar alabilir, sitenizi Chrome’da dahi açmayabilir.

Ancak Backlink verirken izlenilmemesi gereken istisnai durumlar için de Nofollow linkler kullanılır. Nofollow linkler arama motorları tarafından izlenmez ve arama motoru sıralamalarınıza etki etmez aynı zamanda linki verdiğiniz sitenin de arama motoru sıralamalarını etkilemez.

Nofollow link vermek için linkinizin koduna rel=”nofollow” etiketini yerleştirmeniz yeterlidir.

<a href=”https://www.erdogandurmaz.com” rel=”nofollow”> Erdoğan DURMAZ </a>

Dofollow linkler ise arama motorları tarafından aranan ve sıralamalara etki eden bütün linklerdir. Yani nofollow etiketi koymadığınız bütün linkler Dofollow linklerdir ve Backlink sayılırlar. Dofollow linkleri kullanarak Backlink verirken dikkatli olmak SEO açısından büyük etki oluşturabilir.