İyi Bir Yazılımcı Olmak İçin Okuması Gereken 5 Kitap Önerisi

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere " Bir Yazılımcının Mutlaka Okuması Gerken 5 Kitap'tan" bahsedeğim, ufkunuzu geliştirecek veya başka deneyimli yazılımcıların tecrübelerinden faydalanmanızı sağlayacak 5 kitabı sizlerle birlikte inceleyelim..

 

Kendini geliştirmek… Eğer bir yazılımcıysanız veya ciddi bir şekilde yazılım dünyasına adım atmayı planlıyorsanız size bu kavramın iyi bir yazılımcı olmak için çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Zira her şeyin hızla değiştiği günümüz dünyasında, yazılımcılar bu değişime ayak uydurmaya mecbur. Siz de kabul edersiniz ki günümüzde online kaynakların çok sayıda ve kolay erişilebilir olması kendimizi geliştirmeyi bir hayli kolaylaştırıyor. 

 


 

1. Head First Design Patterns: A Brain-Friendly Guide

 

 

Üniversitede girdiğim ilk programlama dersinde hocam “Yazılım bir problem çözme sürecidir. Fakat çözüm için her zaman tekerleği baştan icat etmenize gerek yok.” demişti. Bu sözün ağırlığını o an için anlayamamıştım ama zaman içinde daha net anlayabildim. Yazılım çok geniş bir alan olsa da karşılaşılan problemler sınıflandırılabilir ve bir çözüm başka bir probleme uyarlanabilir. Tasarım kalıpları (Design Patterns) ise tam da bu işe yarıyor işte! Yazılım dünyasında en çok kullanılan tasarım kalıplarını öğrenerek siz de sorunlarınıza daha kolay çözüm bulabilirsiniz.

 

2. Clean Code – A Handbook of Agile Software Craftsmanship

 

 

 

Nedir bu temiz kod dediğinizi duyar gibiyim. Temiz kod sadece yazanın değil okuyan diğer yazılımcıların da anlayabileceği ve geliştirebileceği şekilde yazılmış olan koddur diyerek özetleyebiliriz galiba. Yazarımız Robert C. Martin ise bu konuyu bizden daha detaylı ele almış anlaşılan :)

Bu kitap çoğu kurumda, okulda veya deneyimli yazılımcılar tarafından şiddetle tavsiye edilir. Kitapta öncelikle temiz kodun nasıl yazılacağı hakkında ilkeler, modeller ve uygulamalara yer veriliyor. Sonrasında ise okuyucuyu da olayın içine dahil ederek ona bolca kod okutuyor ve bu kodlar hakkında interaktif bir şekilde neyin doğru ya da neyin yanlış olduğunu fark etmesini istiyor. Böylelikle bir kodu nasıl temiz bir kod haline getirebileceği konusunda biraz düşünmesini sağlıyor.

 

3. Introduction to Algorithms

 

 

Dünya çapında çoğu üniversite gibi bizim de ders kitabı olarak kullandığımız bir kitap… Algoritmalar hakkında okuyabileceğiniz en detaylı kitaplardan bir tanesi. Veri yapıları, dynamic programming, greedy algoritmalar, graph theory ve daha niceleri için sizi buraya alalım…

Kelimenin tam anlamıyla yazılımcılar için başucu kitabı şeklinde özetlenebilir.

 

4. Cracking the Coding Interview