HtmlHelper Sınıfı ‘Raw’ Metodu

Merhaba,

 

Zaman zaman çalıştığım projelerden karşıma çıkan zorlukları ve bunlara bulduğum çözümleri aktarıp, hem ileride bana bir yol gösterici olması açısından hemde benim yaşadığım sıkıntıları çeken insanların yararlanabileceği bir kaynak olması olmasını istiyorum.

 

Şimdi Gelelim Konumuza, MVC’de HtmlHelper sınıfının en önemli metodlarından biride Raw metodudur bu metodla Controller tarafından gönderilen html etiketine sahip string değerlerin direk html etiketi olarak algılanabilmesi için kullanabileceğimiz bir metoddur.

HtmlHelper sınıfı ‘Raw’ metodu hakkında örnekli bilgi

Raw metodu HtmlHelper sınıfı altında yer almaktadır bu metodun kısaca amacı Controllerdan dönen html etikete sahip string değerlerin html etiketlerinin kullanıcıya direk gözükmesini istemiyorsak bir başka deyişle string değer içerisindeki html etiketlerinin renderlanırken düz metin olarak değilde html olarak algılanması için Raw metodunu kullanıyoruz. Aşağıda bunla ilgili bir örnek verelim.

 


public ActionResult Index()

{

    ViewData["Name"] = "<i>Erdoğan DURMAZ BLOG</i>";

    return View();

}


 

Üstteki örneğimizdede görmüş olduğunuz gibi ViewData adlı nesnemizin “Name” adlı anahtarına “Erdoğan DURMAZ BLOG” şeklinde italik bir yazı gönderiyoruz bunu “View” sayfamızda @ViewData[“Name”] diyerek kullandığımızda Erdoğan DURMAZ BLOG olarak çıkacaktır kullanıcının karşısına bu sorunu aşmak için HtmlHelper sınıfının Raw metodunu kullanacağız örnek olarak @Html.Raw(ViewData[“Name”]) şeklinde kullanımla tarayıcıda kullanıcı karşısına “Erdoğan DURMAZ BLOG” şeklinde italik bir yazı çıkacaktır.