E-Ticaret Nedir ?

E-ticaret genellikle fiziksel ürünlerin çevrimiçi satılmasını ifade etmek için kullanılır.

Elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinen e-ticaret, interneti kullanarak mal veya hizmet alımı ve satımı ile bu işlemleri gerçekleştirmek için para ve veri transferi anlamına gelir. E-ticaret genellikle fiziksel ürünlerin çevrimiçi satılmasını ifade etmek için kullanılır, ancak internet üzerinden yapılan her türlü ticari işlemi de tanımlayabilir.

E-ticaret, çevrimiçi bir işletmeyi işletmenin tüm yönlerini ifade ederken, e-ticaret özellikle mal ve hizmetlerin işlemlerini ifade eder. E-ticaretin tarihi ilk online satışla başlıyor: 11 Ağustos 1994'te bir adam, bir perakende satış platformu olan NetMarket web sitesi aracılığıyla arkadaşına Sting grubu tarafından bir CD sattı. Bu, World Wide Web üzerinden bir işletmeden ürün satın alan veya bugün yaygın olarak bildiğimiz “e-ticaret” tüketicisinin ilk örneğidir. O zamandan beri, e-ticaret, ürünlerin çevrimiçi perakendeciler ve pazarlar aracılığıyla keşfedilmesini ve satın alınmasını kolaylaştırmak için gelişti. Bağımsız serbest çalışanlar, küçük işletmeler ve büyük şirketler, e-ticaretten yararlandılar.

 

E-Ticaret Modelleri Türleri

 

Tüketiciler ve işletmeler arasında gerçekleşen hemen hemen her işlemi tanımlayabilen dört ana e-ticaret modeli vardır.

 

1. Tüketiciden İşe

 

Bir işletme, bireysel bir tüketiciye bir mal veya hizmet sattığında örneğin, bir çevrimiçi satıcıdan bir çift ayakkabı satın alırsınız.

 

2. İşletmeler Arası:

 

Bir işletme başka bir işletmeye mal veya hizmet satarsa örneğin, bir işletme, diğer işletmelerin kullanması için bir hizmet olarak yazılım satar.

 

3. Tüketiciye Tüketiciye:

 

Bir tüketici başka bir tüketiciye mal veya hizmet sattığında örneğin, eski mobilyalarınızı eBay'de başka bir tüketiciye satıyorsunuz.

 

4. Tüketiciden İşletmeye:

 

Bir tüketici kendi ürünlerini veya hizmetlerini bir işletmeye veya kuruluşa sattığında örneğin, bir etkileyici, ücret karşılığında çevrimiçi izleyicilere maruz kalmayı teklif eder veya bir fotoğrafçı, bir işletmenin kullanması için fotoğrafını lisanslar.

 

E-Ticaret Örnekleri

 

E-ticaret, işletmeler ve tüketiciler arasındaki farklı işlem ilişkilerinin yanı sıra bu işlemlerin bir parçası olarak değiştirilen farklı nesneler içeren çeşitli biçimler alabilir.

 

1. Perakende:

 

Bir iş tarafından bir ürünün bir aracı olmadan doğrudan bir müşteriye satışı.

 

2. Toptan Satış:

 

Ürünlerin toplu olarak satılması, çoğu zaman doğrudan tüketicilere satan bir satıcıya.

 

3. Dropshipping:

 

Tüketiciye üçüncü tarafça üretilen ve sevk edilen ürünün satışı.

 

4. Crowdfunding:

 

Tüketicilerden, bir ürünün piyasaya sunulması için gereken başlangıç ​​sermayesini arttırmak için mevcut olan paraların toplanması.

 

5. Abonelik:

 

Abone iptal etmeyi seçinceye kadar düzenli olarak bir ürünün veya hizmetin otomatik olarak tekrarlanması.

 

6. Fiziksel ürünler:

 

Envanterin yenilenmesini gerektiren herhangi bir maddi mal ve satış olarak müşterilere fiziksel olarak sevk edilme emri verilir.

 

7. Dijital ürünler:

 

İndirilebilir dijital ürünler, şablonlar ve kurslar veya tüketim için satın alınması veya kullanım için lisanslanması gereken ortamlar.

 

8. Hizmetler:

 

Tazminat karşılığında sağlanan bir beceri veya bir dizi beceri. Servis sağlayıcının zamanı bir ücret karşılığında satın alınabilir.